Het gemeentekantoor aan de Hogeweg in Zaltbommel.
Het gemeentekantoor aan de Hogeweg in Zaltbommel. Foto: Bommelerwaardgids

College wil AZC voor driehonderd mensen in de kern Zaltbommel

Algemeen

(In een eerder bericht stond dat het college wil dat er driehonderd mensen op één locatie worden opgevangen. Dat klopt niet. In totaal gaat het om de opvang van driehonderd mensen: tweehonderd vluchtelingen en honderd statushouders. Die kunnen op twéé locaties terecht komen in de kern Zaltbommel. Liefst wel zo dicht mogelijk bij elkaar in de buurt)

ZALTBOMMEL - Het college van burgemeester en wethouders wil de opvang van asielzoekers regelen in de kern Zaltbommel. Daar zouden tien jaar lang in totaal tweehonderd vluchtelingen en honderd statushouders kunnen verblijven, in twee verschillende gebouwen. De locatie(s) voor het asielzoekerscentrum is nog niet bekend.

Dat blijkt uit de ‘Bestuurlijke uitgangspunten’, die vrijdag 4 september bekend zijn gemaakt. Wethouder Damaris Beems zegt in een toelichting ‘heel blij’ te zijn met het doorlopen participatietraject. De afgelopen maanden heeft een klankbordgroep van rond de dertig inwoners zich gebogen over de manier waarop de gemeente zou kunnen voldoen aan de wettelijke eis om 168 asielzoekers op te vangen. “Ik heb gezien dat de mensen in Zaltbommel om elkaar geven”, aldus Beems. “Ze willen het samen fixen, ze willen het samen doen. Ik heb dankbaar dat het traject zo gelopen is.”

Bazalt Wonen
De gemeente wil in het nieuwe asielzoekerscentrum tweehonderd asielzoekers opvangen. Daarnaast moet er ruimte zijn om honderd statushouders te huisvesten, die wachten op een woning. Het college wil kijken of de nieuwe locatie in de toekomst gebruikt kan worden voor andere groepen zoals starters en spoedzoekers. Over de bouw van het AZC of over de eventuele verbouwing van een bestaand pand gaat de gemeente dan ook in gesprek met Bazalt Wonen.

Tien jaar
Volgens wethouder Beems is bewust gekozen om de opvang voor minstens tien jaar vast te leggen. “Dan kunnen we goede investeringen doen”, legt zij uit. “Iedereen weet dan waar hij aan toe is en dat brengt rust en stabiliteit in de samenleving.” De locatie kan volgens het college ook na de opvangfunctie een zinvolle bestemming krijgen voor de inwoners van Zaltbommel.

Professionaliteit
Door te kiezen voor de opvang van driehonderd mensen wordt het COA (Centraal Orgaan Asielzoekers) verantwoordelijk voor de dagelijkse opvang en de basisvoorzieningen. “We kiezen daarmee voor professionaliteit”, aldus Beems. Daarbij houdt de gemeente wel de regie en komen er duidelijke afspraken met het COA over bijvoorbeeld werk, dagbesteding, integratie, recreatieruimte en contact met de omgeving. “We willen bijvoorbeeld dat het AZC een eigen gezondheidscentrum krijgt”, zegt Beems. “Ook is het belangrijk dat de bewoners zelf kunnen koken, dus dat er voldoende keukens zijn.” Volgens de wethouder staan verschillende maatschappelijke organisaties in Zaltbommel klaar om zich actief in te zetten voor de toekomstige bewoners van het AZC.

Driehonderd opvangplekken is meer dan de wettelijke opgave van 168. Door nu meer ruimte in te bouwen wil het college voorkomen dat er geen ruimte is als de gemeente in de toekomst méér vluchtelingen moet opvangen volgens de Spreidingswet.

Liefst kleinschalig
Als de gemeenteraad akkoord gaat met de opvang van driehonderd mensen in Zaltbommel, komt er een einde aan een lange discussie. “In ons hart willen we allemaal het liefst kleinschalige opvang zien, op verschillende locaties”, aldus Beems. “Maar dat levert echt te veel druk op voor de dorpen en voor de maatschappelijke voorzieningen. Wij willen de opvang organiseren op een manier die bij Zaltbommel past.”

De bestuurlijke uitgangspunten staan op donderdag 1 oktober op de agenda van de carrouselvergadering. De gemeenteraad neemt op 15 oktober een besluit over de uitgangspunten. Daarna komt een voorstel voor de locatie op tafel.

De verslagen van de bijeenkomsten van de Klankbordgroep, de volledige ‘Bestuurlijke uitgangspunten’ en andere belangrijke documenten staan op de website van de gemeente Zaltbommel.

Britta Alink

Laatste artikelen...

Het gemeentekantoor aan de Hogeweg in Zaltbommel.
College wil AZC voor driehonderd mensen in de kern Zaltbommel Algemeen
'Pracht in de Gracht' bij de kraam van de laatste braderie. Vlnr: Cynthia Brandwijk, Thom de Wit, Donna Talacua, Linda Maaskant en Leontien Vossen.
Samen bouwen aan kunstwerk voor Pracht in de Gracht Algemeen
Liam uit Nederhemert werd vorig jaar benoemd tot kinderburgemeester van Zaltbommel.
Zaltbommel zoekt nieuwe kinderburgemeester Algemeen
Minister Sophie Hermans bezoekt de school in het kader van het project ‘Gezonde School’
Minister Hermans komt naar praktijkschool De Brug Algemeen
Mary van Trigt in het Mikwe waar je links op de vloer het ritueel bad kunt zien.
Het Mikwe houdt verhalen aan Joods Bommelerwaard levend Algemeen
Deze zeven kunstenaars van collectief ZALT exposeren tijdens Kunstrondje XXL in de Gasthuiskapel.
ZALT exposeert in Gasthuiskapel tijdens Kunstrondje XXL Algemeen
Tijdens de stadswandeling met gids komen de deelnemers onder andere langs dit mooie huis.
Van kasteel naar Hanzestad tijdens Open Monumentendag Algemeen
Afbeelding
Intense musical in De Poorterij over 9/11 Algemeen

Adverteren?

De Bommelerwaardgids biedt een breed scala aan advertentiemogelijkheden. Melanie of Ajlin vertellen je er graag meer over!