De carrouselvergadering vond plaats in het stadhuis in Zaltbommel.
De carrouselvergadering vond plaats in het stadhuis in Zaltbommel. Foto: Bommelerwaardgids

Witte rook voor opvang asielzoekers in gemeente Zaltbommel (met video)

Algemeen

ZALTBOMMEL – Hoeveel en op welke locatie een grote groep asielzoekers er op één plaats in de gemeente Zaltbommel gaat worden opgevangen, dat is nog zeer de vraag. Dát de opvang er gaat komen lijkt na een - soms verhitte, maar hoofdzakelijk juist genuanceerde - carrouselvergadering van donderdagavond wél een zekerheid.

“Ik weet niet of het bij toeval is dat de nieuwe paus juist vandaag verkozen is, maar er lijkt me geen mooier moment dan vandaag om een AZC in de gemeente Zaltbommel toe te staan.” Inspreker Ton van Balken – voorzitter van de Bommelerwaardse Raad van Kerken – liep met die woorden al vroeg in de avond op de zaken vooruit.

Spreidingswet
Ter tafel lag het voorstel van het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Zaltbommel om een reguliere asielopvangvoorziening van driehonderd asielopvangplekken te realiseren, volledig geëxploiteerd door het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) voor de duur van maximaal tien jaar. Mocht de gemeenteraad hier niet mee akkoord gaan, dan is de gemeente Zaltbommel alsnog vanuit de Spreidingswet verplicht om 168 asielzoekers op te vangen en dan zou de gemeente hier zelf het beheer over moeten voeren.

Met drie kritische insprekers en drie instemmende insprekers tijdens de carrouselvergadering was de toon van de inspraak evenwichtig in balans. Waar de ene inspreker zich afvroeg waarom de gemeente Zaltbommel ‘het mooiste meisje van de klas’ zou moeten zijn en vergelijkingen trok met de AZC’s in Ter Apel (2000 asielzoekers) en Budel (1500 asielzoekers), was het een andere inspreker die juist pleitte voor een ‘zachte landing’ in de gemeente Zaltbommel door middel van samenwerking met inwoners.

Kleinschalig
Een zwart-wit-tegenstelling leek zich al snel af te tekenen, maar opvallend genoeg was het uitgerekend ervaringsdeskundige Cees van Zoest (hij ondersteunt vluchtelingen namens Vluchtelingenwerk) die kritiek had op het plan voor een ‘grootschalig’ AZC voor driehonderd asielzoekers. De Bommelaar was juist warm pleitbezorger voor een kleinschalige opvang. Kleinschalige opvang zou volgens Van Zoest namelijk sneller steun krijgen bij bewoners en zou ook nog eens aanmerkelijk goedkoper zijn. (‘30 euro per persoon per dag in plaats van 100 euro per persoon per dag’)

Diverse fracties haakten gretig op die opmerkingen in, maar portefeuillehouder (en burgemeester) Marnix Bakermans verstoorde de ‘droom’ ruw. “In het systeem waarin wij zitten – qua financiering en wijze waarop we alles georganiseerd hebben – is dat een niet-gangbare weg. Op dit moment is het een doodlopende weg en we moeten dat niet doen”, zo meldde Bakermans in niet mis te verstane bewoordingen.

Vraagtekens
Na de inspraakreacties konden de partijen van zich laten horen en dat leidde tot een spervuur aan vragen, gericht aan Bakermans. Onder andere vragen over onderwijsmogelijkheden, over ordehandhaving op locatie, over een samenwerking met West-Betuwe en Maasdriel. Bart Schreuders van coalitiepartij ZVV had zelfs een lijst samengesteld bestaand uit niet minder dan dertien vragen. 

Dat er veel vraagtekens waren bij de fracties was ook niet meer dan logisch, aangezien het voorstel niet bepaald overliep van concreetheid, maar het enige punt dat ter tafel lag was toch echt wat de gemeenteraad van Zaltbommel vindt van het voorstel om driehonderd asielzoekers in een asielzoekerscentrum op te vangen.

Roze olifant
Desalniettemin deed Bakermans zichtbaar zijn best om de vrachtwagenlading aan vragen te beantwoorden en daarbij liet hij zich niet van de wijs brengen door een explosie die buiten het stadhuis plaatsvond en waardoor de ramen van een nabijgelegen restaurant sneuvelden. De vraag wáár het AZC zou moeten komen, stond de hele avond als spreekwoordelijke roze olifant in de raadzaal. 

Waar de gemeente eerst stellig was over het feit dat het college de locatie bepaalt, deed Bakermans donderdag water bij de wijn. “Als de gemeenteraad daar per se zelf over wil spreken en er een besluit over wil nemen, laat het me weten. Het is voor mij geen wet van meden en perzen dat het college die bal per se in eigen beheer wil houden.”

Tendens
Het raadsvoorstel wordt opnieuw besproken in de raadsvergadering van 22 mei. In die vergadering hakken de partijen de knoop door over de grootte van de opvang.

In theorie is er nog altijd de mogelijkheid dat het voorstel niet door de raad komt, maar gezien de algemene tendens onder de fracties tijdens de carrouselvergadering lijkt witte rook voor een AZC in de gemeente Zaltbommel aanstaande.

Laatste artikelen...

Peter voltooide de Marathon des Sables in zeven dagen en haalde daarmee geld op voor KWF.
Peter liep 270 kilometer door de woestijn: ‘Enorm zwaar, maar echt geweldig’ Sportnieuws
Roda Boys won zaterdag met grote cijfers van streekgenoot WNC.
Amateurvoetbalcompetitie gaat dit weekend weer van start Sportnieuws
De milieustraat in de Bommelerwaard is gevestigd aan de Dwarsweg in Zaltbommel.
Vanaf 1 oktober Avri-afvalpas nodig in milieustraten Algemeen
Vakantiepark aan de Maas fungeert al jaren als opvang voor Oekraïense ontheemden.
Maasdriel staat onder ‘actief toezicht’ Algemeen
De brand woedde op een industrieterrein.
Twee woon-units voor arbeidsmigranten verwoest door brand Algemeen
Afbeelding
De Schakel zoekt leraar | Kinderkrant (september 2026) Algemeen
Afbeelding
‘Collectief winkelverbod’ als nieuw middel om overlast en diefstal tegen te gaan Algemeen
Sfeerbeeld van de editie van 2025.
Sporters nomineren voor Sport Awards kan tot 31 oktober Sportnieuws

Adverteren?

De Bommelerwaardgids biedt een breed scala aan advertentiemogelijkheden. Melanie of Ajlin vertellen je er graag meer over!