Nazir ontving de Herinneringsmunt voor Vriendschap en Samenwerking uit handen van de minister van defensie.
Nazir ontving de Herinneringsmunt voor Vriendschap en Samenwerking uit handen van de minister van defensie. Foto: Edo Slui

Nazir uit Afghanistan is gelukkig in Zaltbommel: ‘Met vrijheid is het makkelijk leven’

Algemeen

ZALTBOMMEL – Twee jaar heeft de Afghaanse Nazir Ariaye (40) voor de Nederlandse militairen in Afghanistan gewerkt. Toen in 2021 de Taliban de macht in het land overnamen, moest Nazir, net als veel andere Afghanen die met de westerse landen hebben samengewerkt, uit angst voor zijn eigen leven zijn geboorteland ontvluchten. Het is inmiddels bijna twee jaar geleden dat Nazir en zijn gezin in Zaltbommel zijn neergestreken waar ze een nieuwe toekomst proberen op te bouwen.

Nazir woonde in de Afghaanse provincie Baghlan, in het noorden van het land. Hij studeerde daar de Afghaanse literatuur. Zijn droom: docent of journalist worden. Omdat zijn familie geld nodig heeft, besloot de student zijn studie te onderbreken. Het werk voor de Nederlandse militairen in zijn provincie sprak hem aan. “Ik had gehoord van iemand die daar werkte als local guard. Ik dacht: dat ga ik ook doen. De Nederlandse militairen komen op voor vrijheid, democratie”, blikt Nazir terug.

Macht
De Afghaan werkte twee jaar lang op een Nederlandse militaire kamp met name als bewaker, maar hij hielp ook weleens informeel met vertalingen. “Het was een goede tijd. Ik woonde daar ook in de buurt met mijn vrouw en twee kinderen.”

De situatie verandert echter drastisch in de zomer van 2021. Het westen kondigde aan zich na twintig jaar terug te trekken uit Afghanistan en de Taliban namen in een razend tempo de macht in het land over. In augustus is de verovering van de hoofdstad Kabul door de Taliban een feit.

Druk
Nazir wordt duidelijk geëmotioneerd wanneer hij terugdenkt aan die gebeurtenissen. “Ik krijg een telefoontje: jij moet gaan naar Kabul en daar moet je wachten.” Wanneer Nazir in Afghanistan blijft, loopt hij namelijk het risico gedood te worden door de Taliban, vanwege zijn eerdere samenwerking met het westen.

Ruim een week wacht de Afghaan in de buurt van het vliegveld van Kabul op een vliegtuig om het land te ontvluchten. “Het was heel druk, duizenden mensen, iedereen wilde mee”, blikt hij terug.

Lezen en schrijven
Samen met zijn gezin lukt het hem om met een militair vliegtuig het land te verlaten. Ze komen in Nederland aan waar ze in verschillende AZC’s verblijven. In oktober 2022 krijgt het gezin een woning in Zaltbommel toegewezen. “Het begin was lastig, nu begrijp ik de taal en de cultuur beter. Ik ben heel gelukkig in Zaltbommel, mijn vrouw is blij”, vertelt Nazir.

Hij volgt gedisciplineerd lessen Nederlands om in te burgeren en een baan te kunnen krijgen. De nieuwe Zaltbommelaar vertelt trots over zijn kinderen die het goed doen op de basisschool en inmiddels goed kunnen lezen en schrijven.

(Tekst loopt door onder de foto)


Nazir laat de foto zien van zijn ontmoeting met oud-minister Kajsa Ollongren. - Foto: Edo Slui

Onlangs is Nazir naar Den Haag afgereisd waar hij, samen met andere landgenoten, is geëerd voor zijn werk voor Nederlandse militairen. Van de toenmalige minister van Defensie Kajsa Ollongren heeft hij de ‘Herinneringsmunt voor Vriendschap en Samenwerking’ ontvangen, waarmee trouw aan Nederland, de uitoefening van geweldsbevoegdheid en de bescherming van Koninkrijksbelangen benadrukt wordt. “Ik heb nooit gedacht: ik ga naar Den Haag en ik geef de minister een hand”, blikt hij vol verbazing terug.

Vrijheid
Naast het volgen van lessen Nederlands is hij onder andere vrijwilliger bij stichting De Steiger in Zaltbommel waar hij als gastheer koffie en thee schenkt. Nazir heeft inmiddels al een hechte vriendschap opgebouwd met buurtgenoot Frans. “Hij is mijn vader, mijn vriend en opa voor mijn kinderen. Wanneer ik een probleem heb, ga ik naar hem en vraag ik: wat moet ik doen? Het is een heel aardige man, het voelt heel vertrouwd.”

Via Whatsapp en Messenger houdt Nazir contact met zijn familieleden die in Afghanistan wonen. Hun vrijheid is enorm beperkt sinds de machtsovername door de Taliban, vertelt hij. “In de twintig jaar voordat de Taliban de macht overnamen, hadden we heel veel democratie, nu niks. Vrouwen mogen niet werken, geen muziek luisteren.” Des te meer waardeert de nieuwkomer zijn nieuwe bestaan in Nederland. “Met vrijheid is het makkelijk leven.”

Dominik Morawiak

Laatste artikelen...

Afbeelding
Militair tentenkamp trekt opnieuw veel bezoekers in Zaltbommel (met foto’s) Algemeen
Afbeelding
Twee voertuigen botsen op Achterdijk in Hedel Algemeen
Dorpshuis De Kil in Hurwenen is inmiddels gesloopt.
Maasdriel stopt samenwerking met dorpsraad Hurwenen Algemeen
Corianne van der Linden.
Corianne van der Linden organiseert BBQ voor alleenstaanden Algemeen
De colonne reed zaterdag door de Bommelerwaard.
Militaire colonne door de Bommelerwaard Algemeen
Een personenauto botste frontaal op deze vrachtwagen.
Ernstig ongeval op N322 bij Brakel Algemeen
Erik van Geffen met de brommer waarop hij op 16 mei zijn comeback maakt.
Erik van Geffen (57) keert op 16 mei in Brakel na 34 jaar weer ‘terug in het zadel’ Sportnieuws
Deze vier vrouwen werden gehuldigd vanwege hun 12,5 jarig lidmaatschap.
Sursum Corda huldigt jubilarissen Algemeen

Adverteren?

De Bommelerwaardgids biedt een breed scala aan advertentiemogelijkheden. Melanie of Ajlin vertellen je er graag meer over!