
Waakmand biedt steun bij groot verdriet over naderend afscheid
AlgemeenBOMMELERWAARD - “Deze mand lost niks op. Maar hij maakt het een beetje zachter.” Dat schrijft longarts Sander de Hosson in de nieuwsbrief van Stichting Waakmand Bommelerwaard ter ere van het vijfjarig bestaan.
“In de waakmand zitten niet alleen handige spullen als een puzzelboekje, wat fruit of een warme deken”, aldus de landelijk bekende arts uit Assen én ambassadeur van de Bommelerwaardse stichting. “Het gaat veel dieper: er zit erkenning in. Voor de dagen en nachten dat je waakt bij iemand waar je van houdt. Voor de stilte, de hoop, het wachten. Voor het feit dat je daar zit met een droge mond, een houten kont en een hoofd vol gedachten, die alle kanten op schieten. Voor het ongemak dat niemand ziet, voor de liefde die niemand meet. Voor het feit dat jij blijft. Deze mand lost niks op. Maar hij maakt het wel een beetje zachter.”
VPTZ
Leny Merks en Frans van Amelsvoort uit Zaltbommel namen in 2020, midden in de coronacrisis, het initiatief voor de stichting. Ze kenden elkaar van hun vrijwilligerswerk voor de VPTZ Bommelerwaard (Stichting Vrijwilligers Palliatieve Terminale Zorg), waar Leny coördinator was en Frans voorzitter. Vanuit dat vrijwilligerswerk wisten ze allebei hoe zwaar het kan zijn om te waken bij een dierbare.
Leny en Frans kregen al snel vanuit alle kanten steun voor hun initiatief. Het bestuur bestaat naast voorzitter Frans en secretaris/coördinator Leny uit penningmeester Ralph van den Berg en algemeen bestuurslid Gerlinde Baron. Daarnaast kunnen ze rekenen op de vier vaste vrijwilligers Marijke van Heusden, Elena Hol, Els Lievaart en Gonny van Zomeren.
De Spullewaard
Al snel kreeg de stichting financiële steun van Kringloopwinkel De Spullewaard, die de opbrengst van de winkel elk jaar doneert aan goede doelen. “Als De Spullewaard er niet was, zouden wij niet kunnen bestaan”, stelt Leny. “We krijgen elk jaar maar liefst drieduizend euro en dat is onze basis.” Daarnaast doet de Stichting Waakmand mee aan de Rabobank Clubsupportactie en is er een maand per jaar een statiegeldactie bij de plaatselijke Albert Heijn. Afgelopen september was de opbrengst van de jaarlijkse Duckrace, georganiseerd door de leden van de Ronde Tafel, bestemd voor de Stichting.
Zwemmarathon
Afgelopen vrijdag werd bekend dat de opbrengst van de zwemmarathon van de ‘zeemeerminnen’, de ‘Nacht van Zaltbommel’ van Zwemvereniging Zaltbommel in januari 2026 bestemd is voor Stichting Waakmand en de ‘Eigenwaard’, een woonlocatie voor mensen met dementie bij De Vaste Burcht in Rossum. “We zijn heel blij met al deze acties”, zeggen Frans en Leny. “Hierdoor kunnen wij mantelzorgers een steuntje in de rug blijven bieden in moeilijke tijden.”
Vaste sponsors
Van het gedoneerde geld worden de manden aangeschaft om de spullen in te doen en is een garage gehuurd om alles op te slaan. Een aantal vaste sponsors levert voor elke mand een product. Zo zit in elke Waakmand een mooie kaars van Rituals, een haarproduct van Adrie’s Hairstyling, verse appelkoeken van Bakkerij de Harmonika, appels, peren en andere producten van Landwinkel De Overscharen en een deken van Troostdekentje Gelderland/Flevoland.
Kinderen
De overige producten worden zorgvuldig ingekocht, zoals puzzel- en gedichtenboekjes, informatieboekjes over de laatste fase van het leven, lippenbalsem, huidverzorgingsproducten, verfrissende washandjes en nog veel meer. Als er jonge kinderen bij betrokken zijn, komen er knuffels en kinderboekjes bij. “Onlangs was er een jong gezin met kinderen van ongeveer tien jaar. Zij speelden graag buiten en waren inmiddels te groot voor een knuffel. Daarom werd in de mand een bouwpakket voor een insectenhotel toegevoegd. En voor de hond, waar iedereen in het gezin gek op was, stopten we hondensnoepjes in de mand. Zo proberen we elke mand een persoonlijk tintje te geven”, zegt Leny.
‘Steun en vitaminen’
In vijf jaar tijd heeft de stichting al 433 waakmanden bezorgd. De manden worden voornamelijk aangevraagd door de thuiszorg, maar ook familieleden en/of kennissen van de zieke kunnen een mand aanvragen. De stichting probeert de mand binnen een dag te bezorgen. “Wat een geweldig mooi initiatief”, schreef een mantelzorger die een mand in ontvangst nam. “Ondanks het verdriet om afscheid te moeten nemen van een geliefd persoon gaf de inhoud van de waakmand ons steun en vitaminen als we dreigden weg te zakken en zeker verwondering dat er zo’n steun in de rug bestaat.”
Volgens Leny en Frans zijn dit soort reacties de drijfveer om dit vrijwilligerswerk te blijven doen. “Ik krijg hier veel energie van”, zegt de 77-jarige Frans. En Leny, die 76 is, vult aan: “Hiermee blijft je geest lekker bezig. Het houdt me jong.”
Britta Alink
Om het vijfjarig bestaan te vieren, vindt op 31 oktober een mini-symposium plaats in de Gasthuiskapel in Zaltbommel. Alle honderddertig plaatsen hiervoor zijn gereserveerd. Kijk voor meer informatie over Stichting Waakmand Bommelerwaard op de website:













