
Deelnemers gezocht voor theaterspektakel op 5 mei
AlgemeenZALTBOMMEL - De repetities beginnen pas in januari, maar iedereen die mee wil doen aan het muzikale spektakel op Bevrijdingsdag volgend jaar, kan zich nu al aanmelden. ‘Kijk om je heen’ is de titel van het stuk, dat op maandagmiddag 5 mei in de uiterwaarden van Zaltbommel te zien is.
Het stuk wordt de afsluiting van de jaarlijkse Tour de Waal. “Het is fantastisch dat er in het kroonjaar 2025, als we tachtig jaar Bevrijding vieren, weer iets extra’s op het programma staat”, zegt voorzitter Gerard Nieuwenhuis van stichting Een Beeld van Oranje Linten, de organisator van de Tour de Waal. “Vrede, vrijheid en verbondenheid staat ook in het nieuwe jaar weer centraal”, aldus Nieuwenhuis. “We vieren de vrijheid al sinds 2014 langs de Waal. Centrale plekken zijn Tiel en Zaltbommel, maar ook in kleinere dorpen gebeuren elk jaar fantastische dingen.”
Feestelijker
Al een jaar of zes zetten Erik en Saskia Geursen uit Zaltbommel zich in als vrijwilligers tijdens het jaarlijkse evenement. Belangrijke onderdelen bij de 5 mei viering zijn onder andere het militaire kampement, de militaire colonne en de broodjesdropping. “Steeds vaker hoorde ik van mensen dat er wel erg veel nadruk lag op het militaire gebeuren”, zegt Saskia. “En zelf vond ik het ook jammer dat er niet ook een wat feestelijker onderdeel was.”
Toen zij en Erik vanuit de stichting vijf jaar geleden het verzoek kregen een theaterproductie te maken ter ere van 75 jaar vrijheid, zeiden ze dan ook meteen ‘ja’. Ze schreven een speciaal theaterstuk, dat toen helaas niet kon worden uitgevoerd vanwege corona. Voor het volgende kroonjaar, 2025, schrijven Erik en Saskia momenteel een nieuw stuk. Ze doen dat samen met onder andere Silke Stofbergen. Deze 20-jarige Dreumelse heeft het afgelopen jaar meegedaan aan een Geursenproductie.
Vrij land
Ook vaste componist Eric Aarts is bij het stuk betrokken. Hij componeert al meer dan dertig jaar voor Erik en Saskia. “Het is een uit de hand gelopen hobby”, lacht hij. “In ‘Kijk om je heen’ willen we benadrukken dat we blij zijn dat we in een vrij land leven, dat we voor onze mening mogen uitkomen en daar niet bang voor hoeven zijn.”
Persoonlijke herinneringen
Het verhaal van ‘Kijk om je heen’ begint met de geschiedenis van Saskia’s grootmoeder, die in de oorlog krantjes rondbracht voor het verzet. In 1943 werd ze opgepakt door de Duitsers en op transport gezet naar Bergen Belsen. In het stuk vertelt oma, die de oorlog heeft overleefd, haar belevenissen aan de kleinkinderen. “Maar het theatertuk is nog niet helemaal af”, zeggen Erik en Saskia. “We hopen dat inwoners van de Bommelerwaard ons nog meer persoonlijke herinneringen vertellen, die we kunnen verwerken in het stuk.”
Een professioneel geluidstechnicus gaat ervoor zorgen dat iedereen het goed kan volgen. Remko Som de Cerff uit Rossum, die al jaren de Tour de Waal in Zaltbommel coördineert, zorgt dat het openlucht theaterstuk naadloos in het programma past. De voorstelling duurt ongeveer drie kwartier. Een aantal acteurs en actrices hebben zich al aangemeld om mee te doen.
Dansers en zangers
Er worden waarschijnlijk speciale dansen gemaakt en verschillende liedjes zijn al geschreven. “We zoeken nog dansers en zangers”, zegt Saskia, die de regie van het stuk op zich neemt. “We hopen dat er een koor is of een deel van een koor, dat mee wil werken. Ook meer acteurs zijn welkom, van alle leeftijden.” De repetities starten in januari, elke woensdagavond in de Poorterij. “Maar de zangers en dansers kunnen natuurlijk op hun eigen momenten repeteren”, zegt componist Eric. “We kunnen dat op het laatst allemaal laten samensmelten.”
Boodschap
Het verhaal heeft een boodschap, maar is beslist niet alleen moeilijk en zwaar. “Het gaat ook over samenwerken na de oorlog”, licht Eric toe. “Over het samen met elkaar de wereld weer opbouwen vanuit die lastige oorlogssituatie. Het gaat over de angst en de dreiging van een nieuwe oorlog. Aan het eind is er een moment van bezinning. En uiteindelijk krijgt het stuk een open einde en eindigt het positief.”
Mooie aanvulling
Voorzitter Nieuwenhuis vindt het theaterstuk een mooie aanvulling op de bestaande 5 mei-activiteiten in de Zaltbommelse uiterwaarden. “We breiden het programma steeds een beetje meer uit”, zegt hij. “Een paar jaar geleden zijn we gestart met een bezoekje aan de verzorgingshuizen in het gebied. We brengen de bewoners een kleine attentie en de ‘boodschap van hoop’. Dat houden we erin. Net als de twee kerkdiensten, die worden geleid door een militair geestelijk verzorger.”
Aanmelden
Mensen die graag een steentje bijdragen op of achter het podium en mensen die een bijzonder verhaal hebben over de oorlog kunnen zich aanmelden via: st.geursenprod@gmail.com of bellen naar Saskia Geursen: 06-22639594.












