
Gemeente Zaltbommel koopt woning in Poederoijen
AlgemeenPOEDEROIJEN/BRAKEL - Gemeente Zaltbommel heeft afgelopen november via een executieveiling van negen woningen in Poederoijen een bod uitgebracht. Eén van de negen biedingen is geaccepteerd. “We hadden alle negen woningen willen hebben, maar zijn ook blij met dit ene huis”, aldus wethouder Gijs van Leeuwen. Het is zeer ongebruikelijk dat een gemeente woningen koopt.
De woningen van de executieveiling staan aan de Herman de Ruijterstraat en de Hugo de Grootstraat in Poederoijen. Ze zijn gebouwd door bouwbedrijf LT uit Vlijmen. Dat bedrijf kwam een paar weken geleden negatief in het nieuws door een publicatie in Brabants Dagblad. De krant had uitgezocht dat het familiebedrijf uit Vlijmen al jaren voor een hoop ellende zorgt. Woningen worden niet goed afgebouwd, onderaannemers en installateurs krijgen niet betaald, funderingen kloppen soms niet en er zijn gevaarlijke situatie op bouwplaatsen, zo blijkt uit het artikel van Brabants Dagblad.
Overlast
De negen woningen aan de Hugo de Grootstraat en de Herman de Ruijterstraat zijn wel af. En ze worden door LT zelf verhuurd. Volgens de gemeente Zaltbommel was er daarbij sprake van overlast. “Er waren in Poederoijen dus niet alleen perikelen rond de bouw van de woningen, maar ook rond het gebruik ervan”, aldus wethouder Gijs van Leeuwen in een toelichting op de aankoop van de woning.
Volgens hem werden de huizen verhuurd aan onder andere arbeidsmigranten. “Er was sprake van verkamering”, zegt Van Leeuwen. “Er kwamen klachten van omwonenden, onder andere ook omdat de huurder gebruik moesten maken van eigen vuilcontainers in plaats van de containers van de AVRI.”
Gemeenschapsgeld
Toen de huizen in Poederoijen op de executieveiling terecht kwamen, heeft de gemeente geprobeerd ze allemaal te kopen. “Wij zouden het heel mooi gevonden hebben als de woningen weer terug naar het dorp konden”, zegt Van Leeuwen. “Maar er zijn grenzen omdat we de woningen moeten betalen met gemeenschapsgeld.”
De gemeente had al afspraken met woonstichting De Kernen om de huizen, die tot nu door LT zelf verhuurd werden, in de toekomst over te nemen voor de verhuur. Wat er nu gaat gebeuren met de ene gekochte woning waar een huurder in woont, is nog niet bekend.
Wilhelminalaan
Met de aankoop van deze ene woning is het probleem natuurlijk nog niet opgelost. In Aalst staan twee woningen al geruime tijd leeg, omdat ze maar niet verkocht raken. In de Wilhelminalaan in Brakel staan zelfs twaalf gloednieuwe woningen leeg aan de Wilhelminalaan. Van een afstandje zien ze er prima uit, maar wie goed kijkt, ziet dat er nog veel aan moet gebeuren.
(tekst loopt door onder de foto)
![]()
De woningen aan de Wilhelminalaan in Brakel. - Foto: Bommelerwaardgids
De werkzaamheden liggen echter al maandenlang stil. De huizen in die straat hebben wel al een keer te koop gestaan. Nummer 54 stond een tijdje te koop voor maar liefst 920.000 euro. Voor politiek partij ZVV in Zaltbommel was dat vorig jaar aanleiding om schriftelijke vragen te stellen aan het college van burgemeester en wethouders.
(tekst loopt door onder de foto)
![]()
De woningen aan de Wilhelminalaan in Brakel. - Foto: Bommelerwaardgids
Controles
Volgens wethouder Gijs van Leeuwen kan de gemeente Zaltbommel niet zo veel doen om gedupeerde kopers te helpen of problemen voor de buurt op te lossen. “Toen ik als wethouder in Zaltbommel begon in 2018 waren er al problemen met woningen in Nieuwaal”, vertelt hij.
“Ik heb huilende mensen aan mijn bureau gehad. Maar de mogelijkheden van de gemeente zijn beperkt: de huizen zijn niet van ons, de grond is niet van ons. De problemen zijn privaat, tussen koper en verkoper. Het enige dat wij konden doen was controleren of aan het bouwbesluit was voldaan. De ODR heeft heel veel controles uitgevoerd.”
Signaal
Bouwbedrijf LT heeft jaren geleden al veel grond gekocht in verschillende dorpen in Zaltbommel. “We hebben een aantal jaren geleden geprobeerd de grond aan de Wilhelminalaan in Brakel te verwerven”, vertelt Van Leeuwen. “Daarbij zijn we diep gegaan, maar we hebben helaas beperkte mogelijkheden.”
Van Leeuwen hoopt dat de acht andere woningen van de executieveiling naar inwoners van Poederoijen zijn gegaan. “Voor mij voelt de aankoop van deze ene woning toch als een overwinning”, zegt hij. “We hebben als gemeente iets gedaan dat niet gebruikelijk is, we hebben onze nek uitgestoken, omdat we de problemen in het dorp willen oplossen. We willen hiermee ook het signaal afgeven dat we als gemeente aan de kant van de inwoners staan, niet tegenover. Maar de gemeente kan helaas niet alles.”
Britta Alink















