Peter van Lent (l) en Peter van Boxtel zien de toekomst van Het Alems kerkje vol vertrouwen tegemoet.
Peter van Lent (l) en Peter van Boxtel zien de toekomst van Het Alems kerkje vol vertrouwen tegemoet. Foto: Koen Vandenput

Opgeknapt Alems Kerkje opent deuren

Algemeen

ALEM - In 2020 vertrok de laatste gebruiker van Het Alems Kerkje, het Dakpannenmuseum. De gemeente vatte vervolgens het plan op om het leegstaande rijksmonument te verkopen. Dat bracht nogal wat onrust teweeg onder de Alemers. Uiteindelijk kwam het kerkje in handen van een stichting, die op zaterdag 19 oktober officieel de deuren opent van het opgeknapte gebouw.

(door Marjo van Andel)


De opluchting onder de inwoners was groot toen bleek dat het kerkje aan de Sint Odradastraat niet aan een particulier was verkocht, maar gerund zou gaan worden door Stichting Het Alems Kerkje (HAK). En dat kan het bestuur van de stichting goed merken. “Zoveel mensen zijn enthousiast en bereid om ergens mee te helpen, we zijn er echt van onder de indruk. We tellen inmiddels ruim veertig vrijwilligers onder wie veel inwoners van Alem. En dat op een bevolking van 650 mensen èn in een tijd dat overal het vrijwilligersaantal sterk terugloopt: we zijn er erg dankbaar voor”, zegt secretaris Peter van Lent.

Peter van Boxtel, penningmeester, vult aan: “Het is ook een signaal. Veel mensen waren vooral bang dat er van het kerkje, toen het in de verkoop kwam, een woning gemaakt zou gaan worden. Dat zoveel mensen zich vrijwel meteen bereid verklaarden om iets te doen voelt als een hele grote steun. Alsof de Alemers wilden zeggen: we staan erachter, het is een goed plan.”

Sociaal Cultureel Centrum
De gemeente Maasdriel verkocht de oude hervormde kerk in december vorig jaar aan Stichting Sociaal Fonds Maasdriel (SCFM). Zij verhuurt de kerk aan de stichting die het karakteristieke gebouwtje gaat exploiteren als sociaal cultureel centrum. In stichting HAK zijn verschillende lokale verenigingen verenigd: de Dorpsraad Alem, Erfgoedvereniging Alem, Stichting Soepenfestival Alem, Stichting Dorpshuis De Drie Linden en atelier Uit Vrije Hand.

Aanvulling
“We willen een aanvulling zijn op het sociaal cultureel leven dat Alem al kent. In het kerkje kan bijvoorbeeld vergaderd worden, maar je kunt zoveel meer dingen bedenken: tentoonstellingen, lezingen, concerten, maar bijvoorbeeld ook yoga, een popquiz of een wijnproeverij. En Het Alems Kerkje is een officiële trouwlocatie, dus ook een huwelijksvoltrekking is mogelijk”, vertelt secretaris Peter enthousiast.

Achterstallig onderhoud
In de afgelopen maanden is het monumentale gebouwtje, dat stamt uit 1719, flink onder handen genomen. “Er was behoorlijk wat achterstallig onderhoud. Dat is toch jammer, als je je bedenkt dat Alem nog maar een paar monumenten heeft. Dan moet je daar zuinig op zijn.” De Stichting stak de handen uit de mouwen om het kerkje naar de moderne maatstaven in te richten en het tegelijkertijd zijn monumentale status te laten houden. Toilet en keuken zijn opgeknapt, er is gestuukt, er zijn isolerende maatregelen genomen en het gebouw is voorzien van airco, elektra en ook niet onbelangrijk: een goed WiFi netwerk. “En we hebben een bar geschonken gekregen die altijd in het café van Alem heeft gestaan. Die is 250 jaar oud en past zo mooi in ons kerkje. Ook dat is een stukje behoud van erfgoed.”

Officiële opening
Zaterdag 19 oktober vindt rond 13:00 uur de officiële openingshandeling plaats. Vanaf 14:00 uur, en in de hele week erna tussen 12:00 en 17:00 uur, is het kerkje voor iedereen te bezoeken en is de tentoonstelling ‘Verhalen rondom Het Alems Kerkje’ te bezichtigen. Wie meer wil weten over het kerkje, of ook een activiteit in het monumentale gebouw wil houden, kan kijken op de website: www.hetalemskerkje.nl

Laatste artikelen...

De gedecoreerden werden 's ochtends thuis verrast door de burgemeester en wethouder. Vrijdagmiddag kwamen ze bij elkaar in de Sint-Maartenskerk en gingen ze natuurlijk samen op de foto.
Dertien Leden en één Ridder benoemd in gemeente Zaltbommel Algemeen
Frank Evenblij (l) en Erik Dijkstra praten onder ander over actuele kwesties in de Bommelerwaard.
Dijkstra & Evenblij rechtstreeks vanuit Slot Loevestein Algemeen
Afbeelding
Auto uitgebrand, politie onderzoekt verband met eerdere incidenten Algemeen
Afbeelding
Wat is er te doen op Koningsdag in de Bommelerwaard Algemeen
'Happy Sheep' kijkt richting de Sint-Maartenstoren.
Nieuwe gootspoken en een gootspook verhuisd Algemeen
In Zaltbommel is een nepbrief verstuurd namens de gemeente. In Maasdriel circuleert ook een nepbericht.
Nepnieuws over opvang asielzoekers in de Bommelerwaard Algemeen
Afbeelding
Traditionele Dodenherdenking op 4 mei in Zaltbommel (met archief-video) Algemeen
Afbeelding
Ami’s op de pont bij Alem Algemeen

Adverteren?

De Bommelerwaardgids biedt een breed scala aan advertentiemogelijkheden. Melanie of Ajlin vertellen je er graag meer over!