Els Klompers in haar praktijk in Alem. (foto: Britt de Buijzer/Bommelerwaardgids)
Els Klompers in haar praktijk in Alem. (foto: Britt de Buijzer/Bommelerwaardgids)

Therapeut Els Klompers helpt bij rouwen om broer of zus

Algemeen

ALEM - “De meeste mensen weten niet hoe ze moeten rouwen om een broer of zus.” Dat zegt Els Klompers (60). Als therapeut heeft ze zich gespecialiseerd in verliesverwerking bij volwassenen, maar ook bij kinderen en jongeren.


In haar praktijk in Alem ziet ze veel mensen worstelen met het verdriet om een overleden broer of zus. Zelf heeft ze ook haar broer verloren. “Ik was 14 jaar toen hij verongelukte”, vertelt ze. “Als kind heb je de neiging om jezelf na zo’n gebeurtenis weg te cijferen. Ouders hebben hun eigen verdriet en moeten daarnaast van alles regelen. Mijn oudere zus ging weer heel anders om met het verdriet. Pas toen we ouder werden konden we er samen over praten.”


Els komt oorspronkelijk uit Best bij Eindhoven en werkte jarenlang op de cardiologie-afdeling van een ziekenhuis. Een jaar of twintig geleden ging ze weer studeren. Als psychosociaal therapeut heeft ze zich gevestigd in Alem, waar ze ruim twintig jaar geleden samen met haar partner ging wonen.


Burn-out
|In haar praktijk komt ze veel mensen tegen, die niet goed hebben kunnen rouwen om het verlies van een broer of zus. “Als mensen hier komen, is dat vaak door bijvoorbeeld een burn-out of andere verdrietige gevoelens”, vertelt ze. “Als het overlijden van een broer of zus ter sprake komt, blijkt vaak pas hoezeer dat een probleem is. Zo hielp ik een puber van 18 jaar, die zich ontzettend alleen en eenzaam voelde nadat zijn enige zus vier jaar daarvoor was overleden. Maar ook een oudere vrouw van wie de zoon net was overleden. Het verdriet om het overlijden van haar zus, meer dan zestig jaar geleden, kwam weer helemaal boven.”


Gestold verdriet
De therapeute vindt het jammer dat mensen zo lang rond blijven lopen met wat zij noemt ‘gestold verdriet’. “Veel mensen zetten een ‘krachtmasker’ op”, zegt ze. “Dat herken ik ook van mezelf. Je zegt tegen jezelf dat je het allemaal wel aankunt, dat je het wel redt. Maar er komt een moment dat je vastloopt en door er dan aan te gaan werken, realiseer je je dat het ook anders kan.”


Niet loslaten
Tijdens de sessies met Els leren haar cliënten onder andere dat het oké is om boos te zijn of om heel verdrietig te zijn. “Als je broer is overleden kun je dat verdriet niet loslaten en dat hoeft ook helemaal niet”, licht ze toe. “Het is geen probleem als je daar heel erg om moet huilen of er zo verdrietig om bent. Het is belangrijk dat je gaat leren het zo fijn mogelijk te maken voor jezelf, zodat je er zo goed mogelijk mee om kan gaan. En dat werkt voor iedereen anders”, stelt Els tot besluit.

Meer informatie staat op: www.elsklompers.nl (intikken in de bovenste zoekbalk van Google) of via: 06-10679101.

Laatste artikelen...

Afbeelding
Opnieuw afval gestort in Zaltbommel Algemeen
De uitreiking van de cheque vond plaats in Aanloop ‘De Steiger’.
Openluchtviering levert cheque van 5000 euro op voor BuurtBordje Algemeen
De ondertekening vond plaats bij Landerije De Park in Elst.
‘De Wildeman als werklandschap met een groen hart’ Algemeen
De blaaskapel bestaat momenteel uit zo’n 24 leden.
Blaaskapel Spuug-Zat viert 33-jarig bestaan: ‘We zijn een vriendengroep die muziek maakt’ (met foto’s) Algemeen
Afbeelding
Jongen (4) raakt met voet bekneld tussen fietsframe en trapper Algemeen
Afbeelding
Geslaagde tweede editie ‘Herinneringen Top 50-concert’ Algemeen
De brandweer wist het vuur te blussen.
Politie zoekt getuigen van autobrand in Zaltbommel Algemeen
De leden van River Folk Sideshow.
River Folk Sideshow in ‘t Hurns kerkje Algemeen

Adverteren?

De Bommelerwaardgids biedt een breed scala aan advertentiemogelijkheden. Melanie of Ajlin vertellen je er graag meer over!