
Elliz in Company weer terug naar‘laagdrempelige inlooplocatie’
AlgemeenZALTBOMMEL - Meer dan duizend mensen heeft Elliz in Company de afgelopen elf jaar aan de slag gezien in het Textielatelier en de Fietswerkplaats. “De meeste deelnemers zijn doorgestroomd naar een opleiding, naar betaald werk of een andere passende vorm van participatie”, vertelt oprichter Elze Frie. Haar sociale onderneming is zo langzamerhand uit ‘zijn voegen gegroeid’. Daarom zijn er nu plannen om weer terug te gaan naar hoe het begon: een laagdrempelige inloopvoorziening voor iedereen, op één overzichtelijke locatie.
Deelnemers bouwen bij Elliz in Company een dagstructuur op. Ze vergroten hun sociale netwerk, ontwikkelen vaardigheden, zetten zich in als vrijwilliger en stromen waar mogelijk door naar werk, een opleiding of een andere passende vorm van participatie. “Daarnaast draagt deelname eraan bij dat inwoners langer zelfstandig kunnen blijven functioneren”, zegt Elze. “Uit onderzoek blijkt dat de maatschappelijke opbrengst ook financiële impact heeft. Het werkt besparend op kosten voor uitkering, extra zorgkosten, WMO kosten enzovoorts.”
Eisen
De afgelopen jaren werden steeds meer mensen vanuit andere instanties doorgestuurd naar Elliz in Company. Dat betekende ook dat vanuit die instanties eisen werden gesteld, vooral op administratief gebied. “We moesten heel veel formulieren invullen”, vertelt Elze. “We moesten evaluatiegesprekken voeren, voortgang bijhouden en impact meten. Het werk verplaatste zich steeds meer naar kantoor. Ook moest de begeleiding steeds professioneler worden, steeds intensiever. De werkdruk liep daardoor flink op, de kwaliteit moest steeds verder omhoog. Toen ik met deze onderneming begon konden we gezellig met elkaar knuffels en kussens maken, maar er kwamen steeds meer eisen. De kosten liepen ook steeds verder op en rezen de pan uit.”
Het is daarom volgens Elliz in Company zelf en ook volgens de gemeente Zaltbommel tijd voor verandering. “Terug naar een maatschappelijke inloopactiviteit voor mensen die geen professionele begeleiding nodig hebben, maar die wel behoefte hebben aan ontmoeting, structuur, participatie of activering”, vat Elze het samen.
Ontplooien
Op de LinkedIn-pagina van ‘Elliz’ vertellen verschillende deelnemers over hun ervaringen in de werkplaatsen. Zoals Richard, die na een motorongeluk thuis kwam te zitten. Of Christopher, die in Polen een dansopleiding heeft gevolgd en hier in Nederland het ene na het andere seizoensbaantje had. Hij droomt van een rustig leven met een gezin. Of Dennis, die na vier maanden bij Fiets & Techniek is doorgestroomd naar een beschermde werkplek bij de Avri.
“Er komen ook mensen met een burn-out of mensen met longcovid”, licht Elze Frie toe. “Deze mannen en vrouwen kunnen wij bieden wat we al jaren doen: ‘Eerst ontdooien, daarna ontplooien, om het daarna zelf weer te kunnen rooien’. Wij geven de deelnemers aandacht en drinken koffie met ze. Ook bieden we een schouder voor als iemand even moet huilen.”
Laagdrempelig
Samen met de gemeente werkt Elze aan een nieuw plan om haar onderneming de komende jaren voort te kunnen zetten. Doel is om van Elliz in Company weer een ‘laagdrempelige inloopvoorziening’ te maken, gedragen door vrijwilligers en een klein team beroepskrachten. Als het aan Elze ligt, verhuist ze met atelier en werkplaats terug naar de oude Rabobank aan de Boschstraat en gaan de twee locaties in de Waterstraat en de Gamerschestraat dicht. “De oude Rabobank wordt pas over een jaar of vijf gesloopt, we kunnen daar dus nog even vooruit”, zegt ze.
Lex van Rooij uit Zaltbommel zal opgelucht ademhalen als de gemeenteraad na de zomervakantie besluit de nieuwe, afgeslankte vorm van Elliz in Company te omarmen. Zijn dochter is 30 jaar oud en heeft autisme. “Zij is een intelligente, slimme jonge vrouw”, zegt hij. “Ze heeft haar havo-diploma gehaald en ging daarna studeren. Maar ze bleek het niet te redden. Zij heeft behoefte aan structuur. Zij heeft geen alternatief, ze past niet bij de inloop van Prezzent of De Steiger, zij is bij Elliz in Company helemaal op haar plek.” De afgelopen maanden kon Elliz in Company de deelnemers niet meer elke dag hun vaste structuur bieden, omdat ze door de hoge werkdruk niet meer alle dagen open konden zijn.
Belang
Als Elliz in Company er niet zou zijn in Zaltbommel, zouden de deelnemers waarschijnlijk doorverwezen worden naar locaties buiten de Bommelerwaard. “Voor mijn dochter is het een heel groot obstakel om naar bijvoorbeeld Geldermalsen te moeten”, zegt Lex. “En dat geldt voor de meeste deelnemers hier.” De bezorgde vader heeft wethouder Hein de Kort een brief geschreven om hem op het hart te drukken dat het belang van Elliz voor veel mensen groot is. “Als iedereen duidelijk laat horen dat zij vinden dat deze organisatie in Zaltbommel ontzettend belangrijk is, dan is dat een duidelijk signaal aan de gemeenteraad”, zegt hij. “Ik hoop dat al deze deelnemers, die nergens anders zo goed op hun plaats zijn, hier altijd op terug kunnen blijven vallen.”
Britta Alink


















