
Journalist zoekt herinneringen aan het klooster
AlgemeenVELDDRIEL - Journalist Jacqueline Maris zoekt mensen, die nog herinneringen hebben aan de periode dat de Gemeente Gods in Velddriel gevestigd was. Dat was van 1983 tot 1993 in het voormalige klooster aan de Voorstraat.
Jacqueline hoopt dat mensen hun herinneringen met haar willen delen voor een nieuwe podcastserie over de sekte van Sipke Vrieswijk. “De kinderen van de Gemeente Gods gingen in Velddriel naar school”, zegt Jacqueline in een toelichting. “Ze kliekten bij elkaar. Ze droegen lange rokken en donkere kleren. Ook de vrouwen liepen in van die ouderwetse kledij als ze naar de winkel gingen. Sommige mannen liepen de straat op om een sigaretje te roken of in het dorp een patatje te eten. Ik zou willen weten of de inwoners van Velddriel wel eens een praatje met ze maakten.”
Documentaire-achtig
De podcastserie ‘Bitterzoet, een profeet Gods op drift’ zal bestaan uit vijf afleveringen, die deels op Spotify, deels op Podimo te beluisteren zullen zijn. Jacqueline is in 2020 al samen met journalist Gerrit Kalsbeek begonnen aan de serie, toen nog voor KRONCRV. Door allerlei omstandigheden kwam het er niet van de serie af te ronden. Voor de podcast heeft ze al verschillende ex-leden gesproken en mensen uit de psycho-sociale hulpverlening, maar ze is nu ook benieuwd naar wat dorpelingen en anderen in de omgeving zich er nog van herinneren. “We maken er een documentaire-achtige podcast van”, vertelt Jacqueline. “Het is geen probleem als mensen hun verhaal anoniem willen doen. Ik wil heel graag weten hoe de inwoners aankeken tegen de afgesloten wereld van de Gemeente Gods. Wat merkten ze ervan? Hadden ze een idee van wat zich binnen de muren van het klooster afspeelde?”
Landelijke pers
Eind 1987 is er in Velddriel een demonstratie geweest tegen de sekte. “Daar kwam toen ook landelijke pers op af”, vertelt Jacqueline. “Misschien dat mensen zich daar nog iets van herinneren en er over willen vertellen. In die jaren haalden jongeren ook soms kattenkwaad uit bij het klooster, er schijnen zelfs ruiten ingegooid te zijn.” Agent Ton Peters heeft volgens haar geprobeerd contact te leggen met de sekteleider. “Waar is Ton Peters gebleven?”, vraagt Jacqueline zich af. “Kan hij nog herinneringen met ons delen?”
Zusters van Liefde
De villa aan de Voorstraat 73 werd gebouwd in 1850 en was tot 1905 in gebruik als woning. Toen trokken de Zusters van Liefde in het gebouw en werd onder andere een kapel gebouwd. In de jaren zeventig verlieten de zusters het pand, waarna het een tijdje leeg stond. In 1983 trok ‘De Gemeente Gods’ er in. Met noeste arbeid werden klooster en bijgebouwen opgeknapt. Het duurde niet lang of twintig (of meer) mensen woonden er: de vrouwen in het hoofdgebouw en de mannen in het ‘broederhuis’, de inmiddels ook aangekochte voormalige kleuterschool Rehoboth.
Seksueel misbruik
Begin jaren negentig raakte de sekte in problemen, onder andere door de kinderbescherming en door de belastingdienst. Sekteleider Sipke Vrieswijk met enkele volgelingen vertrok naar Israël, anderen trokken zich terug in Papendrecht. In 1997 werkt Vrieswijk aangehouden vanwege jarenlang seksueel misbruik van minderjarigen en werd hij aangehouden tot TBS met dwangverpleging. In 2010 werd de TBS beëindigd. Vrieswijk in in 2019 overleden.
Jacqueline Maris woont in Heesselt in de gemeente West Betuwe. Ze heeft als journalist geschreven voor onder andere Volkskrant, NRC, Trouw en De Groene Amsterdammer en werkt verder voor KRO/NCRV, VARA/BNN en de VPRO, zowel voor radio als televisie.
Contact opnemen met Jacqueline kan via: jacmar77.jm@gmail.com







