
Bommelerwaardse boeren overhandigen petitie aan burgemeester
AlgemeenZALTBOMMEL – Een kleine delegatie van agrariërs uit de Bommelerwaard heeft donderdagavond voorafgaand aan de gemeenteraadsvergadering een petitie overhandigd aan burgemeester Pieter van Maaren.
Geen ronkende tractoren op de Markt, geen omgekeerd opgehangen vlaggen en opgestapelde hooibalen in het oude stadskantoor. Maar wel een speelgoedtrekkertje om de aandacht te vestigen op het probleem.
Agrarisch natuurbeheer
“Het steekt ons als boeren enorm dat wij tijdens gesprekken over stikstof worden neergezet als vervuilers van de natuur”, aldus woordvoerder Rinze Westra, die de petitie voorlas in de raadszaal. “Alle tijd en moeite die boeren steken in het agrarische natuurbeheer, onder andere via agrarische natuurvereniging De Capreton in de Bommelerwaard, wordt door dit kabinet zwaar ondermijnd. Van weidevogelbeheer tot bloemenranden. Van insectenhotels tot het maaien van natuurvriendelijke oevers. En het onderhoud van natuurgebieden als De Lieskampen, De Boterkampen en de uiterwaarden van de Maas en Waal. Instandhouding van deze natuur is niet mogelijk zonder de boeren.”
Beschikbare grond
De woordvoerder vroeg onder andere aandacht voor de beschikbaarheid van agrarische gronden. “Wanneer de plannen voor extensivering van de agrarische sector doorgezet worden zal de vraag naar grond verder toenemen”, aldus Westra. “Dit in combinatie met de benodigde grond voor huizenbouw maakt dat grond in de komende jaren schaars zal blijven in de Bommelerwaard. Wij willen nadrukkelijk vragen om vanaf nu geen grond meer met als bestemming natuur aan te wijzen. Dit zorgt voor nog meer gronddruk waardoor extensivering voor veel agrarische bedrijven onhaalbaar dreigt te worden.”
Munnikenland
In een adviesnota van het college over de stikstofproblematiek in Zaltbommel staat onder andere dat er op voorhand ‘geen uitspraken gedaan kunnen worden over de toekomstige situatie van bedrijven die dicht bij het Munnikenland liggen’. De Bommelerwaardse agrariërs vinden het heel jammer dat daarover geen duidelijk standpunt wordt ingenomen. “Het Munnikenland is ontstaan door boerengrond te onttrekken en agrarische bedrijven uit te kopen. Dat heeft destijds voor de nodige emoties en verdriet gezorgd. Daarbij heeft de overheid ervoor gezorgd dat er een Natura 2000 bestemming op is gekomen. Wij stellen het op prijs als hierover een duidelijker statement wordt afgegeven in het voordeel van de boeren naast het Munnikenland.”
Duidelijk standpunt
De agrariërs roepen de gemeenteraad en het college op ‘een duidelijk standpunt in te nemen richting provincie’ “Door samen naar oplossingen te blijven zoeken en in overleg te blijven zijn wij ervan overtuigd dat er regionale samenwerkingen tot stand kunnen komen.”











