
Torenvalk nestkast in de kerktoren van Rossum
AlgemeenROSSUM - In de toren van de kerk in Rossum is vlak voor de jaarwisseling een torenvalk nestkast geplaatst.
Coen van Tuijl en Harry Kolman van Natuurwacht Bommelerwaard plaatsten de kast in het midden van een raamopening. Daar staat een pilaster waar de kast ‘omheen’ moet en het is niet de bedoeling om in het gebouw te boren, schroeven of iets dergelijks. Het werd dus een bouwpakket, ook al omdat zo’n behoorlijk grote kast moeilijk in z’n geheel naar boven te brengen is, langs vier steile trappen en ladders.
Wat ook opgelost moest worden, was het tijdelijk dicht maken van het trapgat, want juist de raamopening die recht boven het trapgat ligt is qua richting (richting Maas-uiterwaard), het meest gunstig. Dus niet alleen het bouwpakket moest mee naar boven, maar ook op maat gemaakte steigerplanken. Het hout van de kast is nu nog blond-oranje, maar over enige tijd wordt het grijs en past het ook qua kleur prima op de plek waar-ie staat.
De torenvalk komt veel voor het in Rivierengebied, maar in delen van de Bommelerwaard zijn nog maar weinig geschikte plekken om te broeden. Om de roofvogels een handje te helpen plaatst de natuurwacht nestkasten. Vaak in een boom of op een paal. Bijzonder aan deze kast is de plaatsing in een gebouw waar de torenvalk zijn naam eer aan kan doen. Het project is tot stand gekomen in goede samenwerking met gemeente Maasdriel en het bestuur van de kerk.
Toen Coen en Harry klaar waren met het plaatsen en vanaf beneden nog even naar boven keken hoe het er van buitenaf uitziet, vloog er al een torenvalk langs om een kijkje te nemen.







